Jak podłączyć grzejniki

Jak podłączyć grzejniki

Zawsze, gdy instalujesz grzejniki elektryczne, musisz podjąć pewne kroki. Obejmują one okablowanie grzejników, co jest procesem, który może się różnić w zależności od rodzaju grzejnika i jego wielkości. Procesy te są ważne, ponieważ jeśli nie przestrzegasz tych kroków, możesz uszkodzić grzejniki, a także sprzęt elektryczny, który jest do niego podłączony.

Przed rozpoczęciem instalacji należy wyłączyć główny wyłącznik. Jest to krok konieczny, ponieważ elementy w głównym panelu serwisowym przez cały czas przenoszą śmiertelne prądy. Nie powinieneś pracować w głównym panelu serwisowym, jeśli nie masz wymaganego doświadczenia. Elementy mają bardzo niską rezystancję, więc możliwe jest przypadkowe dotknięcie ich przez niedoświadczoną osobę.

Pierwszym krokiem w okablowaniu grzejników jest określenie napięcia obwodu. Dokonuje się tego poprzez zmierzenie mocy grzałki. Jeśli moc grzałki jest w zakresie zgodnym z napięciem obwodu, powinieneś być w stanie podłączyć grzałkę do właściwego wyłącznika. Jeśli jednak moc grzałki jest w niebezpiecznym zakresie, może być konieczna wymiana przewodów lub wyłącznika.

Kolejnym krokiem w okablowaniu grzejników jest znalezienie skrzynki przyłączeniowej. Jest to metalowa skrzynka, którą można przykręcić do ściany. Puszka powinna znajdować się około 3 cale nad sufitem. Możesz usunąć 1 cal izolacji ze ściany, aby odsłonić skrzynkę przyłączeniową. Pudełko powinno mieć wybicie z tyłu. Dzięki temu można przeprowadzić kabel przez otwór. Skrzynka przyłączeniowa powinna mieć również dwie śruby uziemiające. Do śruby uziemiającej należy zaczepić goły miedziany przewód uziemiający.

Do przeprowadzenia kabla grzejnika do otworu można użyć pomocnika. Kabel powinien mieć co najmniej sześć do ośmiu cali dodatkowego przewodu. Gdy kabel znajdzie się w otworze, wskazane jest dokręcenie zacisku kablowego. Jeśli trudno jest go dokręcić, można użyć ciężkiej nakrętki, aby go zabezpieczyć.

Gdy grzejnik znajdzie się w przestrzeni między kołkami, można przymocować go do ramy. W razie potrzeby można wykonać otwór w suchej zabudowie. W przypadku urządzeń montowanych na podłodze, może być konieczne przycięcie listwy przypodłogowej, aby dopasować urządzenie do ściany. Poziomica torpedowa jest przydatna, aby upewnić się, że grzejnik jest prosty. Następnie można użyć czterech 1-calowych śrub do suchej zabudowy, aby zamontować grzejnik.

Jeśli instalujesz termostat ścienny, będziesz musiał poprowadzić przewody obciążenia i linii do termostatu. Przewody “obciążenia” powinny być nieuziemione, natomiast przewody “linii” powinny być uziemione. Producent powinien dostarczyć Ci instrukcję jak podłączyć te przewody.

W obwodzie 240 V, będziesz miał czarne i białe gorące zasilanie. Musisz podłączyć te przewody do zacisków śrubowych na wyłączniku. Należy również podłączyć zielony przewód uziemiający do przewodu uziemiającego termostatu.

Podobne tematy