Jak podłączyć napęd DVD do komputera

Jak podłączyć napęd DVD do komputera

Posiadanie nowego napędu DVD może być kłopotliwe. Pierwszym krokiem jest decyzja, czy zainstalujesz go w lokalizacji wewnętrznej czy zewnętrznej. W przypadku instalacji w lokalizacji wewnętrznej konieczne będzie podłączenie go do zasilania komputera i kabli danych. Jeśli instalujesz go w lokalizacji zewnętrznej, będziesz musiał podłączyć go do portu USB. Pozwoli to na odtwarzanie płyty DVD w innych komputerach.

Jeśli podłączasz napęd CD lub DVD przez złącze SATA, będziesz musiał podłączyć go do zasilacza i kabli danych. Możesz to zrobić zarówno za pomocą kabla SATA, jak i kabla SCSI. Jednak połączenie SATA jest zazwyczaj rzadziej spotykane. Możesz również użyć złącza USB dla dysku zewnętrznego. Jeśli nie jesteś pewien, jak podłączyć napęd DVD do komputera, możesz kupić adapter kabla zasilającego.

Zanim zaczniesz instalować napęd DVD, będziesz musiał zdjąć z niego plastikową osłonę. Można to zrobić za pomocą płaskiego śrubokręta. Należy pamiętać, aby podczas zdejmowania pokrywy nie poluzować żadnych elementów wewnętrznych. Może to spowodować uszkodzenie napędu lub obudowy. W przypadku wyjmowania napędu z komputera warto umieścić go w pustej wnęce na napęd. Po umieszczeniu dysku należy dokręcić śruby. Może to wymagać użycia karty kredytowej lub pleksi.

Gniazdo SATA ma wycięcie pod kątem prostym, więc pomoże ono zapobiec podłączeniu go w niewłaściwy sposób. Aby to zrobić, ustaw dysk w połowie drogi do zatoki. Wówczas dysk zatrzaśnie się na swoim miejscu. Napęd powinien być teraz widoczny w oknie Mój komputer. Jeśli dysk nie jest widoczny w Moim komputerze, konieczne będzie ponowne uruchomienie komputera. Konieczne będzie również podłączenie kabla zasilającego SATA. Kabel jest zazwyczaj płaski i pasuje w jedną stronę, więc będziesz mógł go podłączyć tylko w tym kierunku.

Kabel danych jest powszechnie określany jako kabel taśmowy. Na kablu znajdują się zazwyczaj dwa lub trzy złącza. Jeśli dysk jest dostarczany z kablem taśmowym, należy wymienić stary kabel na nowy. Kabel danych jest tego samego koloru co kabel zasilający.

Zworki to małe czarne plastikowe tuleje, które konfigurują niektóre urządzenia. Lokalizacja zworek na dysku może być różna, ale zazwyczaj można je znaleźć z tyłu dysku. Niektóre dyski są dostarczane z pakietem oprogramowania do odtwarzania multimediów. W przypadku pytań dotyczących sposobu podłączania napędu DVD, warto zapoznać się z instrukcją obsługi producenta.

Napęd optyczny jest standardem, ale proces instalacji różni się w zależności od obudowy. Konieczne będzie zabezpieczenie napędu za pomocą dwóch lub czterech śrub. Po wkręceniu śrub należy wyrównać otwory w napędzie z otworami w obudowie. W ten sposób maskownica napędu znajdzie się w jednej płaszczyźnie z obudową.

Podobne tematy